molekuler_alerji_testi2

Geniş Kapsamlı Alerji Testi: Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, geniş kapsamlı sonuç veren bir alerji testidir. Güncel tıp teknolojisiyle son dönemde geliştirilen moleküler alerji testi ile alerjik hastalıkların tespit ve tedavisi artık çok kolay. Oldukça kapsamlı bir şekilde alerjen taraması yapan moleküler alerji testi, 300 adet alerjiye neden olan etken maddeyi saptayabilmektedir. Çok az miktarda bir kan örneği ile nano teknoloji kullanılarak yapılan bu test, klasik alerji testleriyle belirlenemeyen alerjenlerin tespiti için oldukça önemlidir. Moleküler alerji testi aynı zamanda, kişinin alerjik yapısı hakkında bilgi veren IgE değerini de saptayabilmektedir.

Yeni Nesil Moleküler Alerji Testi!

Alınan bir parça kan örneği ile yapılan moleküler alerji testinde, IgE değeri belirlenerek, alerjiye sebep olan; polen, ev tozu, hayvan, gıda gibi çeşitli birçok alerjenin tespiti yapılır. Alerji testi ile vücuttaki tüm solunum yolu, besin alerjileri gibi alerjiler ve de seviyeleri saptanabilir. Yeni nesil alerji testi olan moleküler alerji testi, nano teknolojiyle yapılan ve bilimsel olarak doğruluğu kanıtlanmış bir test yöntemidir.

Moleküler Alerji Testi Nasıl Uygulanır?

Moleküler alerji testi, az miktarda bir kan örneği ile yapılır. “Biyochip” yöntemi kullanılmaktadır. Solunum yollarında alerji yapan alerjenler, besin alerjenlerinin özütleri ve bunların içerisindeki moleküllere, diğer bir deyişle bileşenlerine karşı nano teknoloji kullanılarak, alerjenler bu testle saptanmaktadır.

Moleküler Alerji Testi Neden Önemlidir? Kimler Mutlaka Yaptırmalıdır?

 • Moleküler alerji testini öncelikle, alerji şüphesi olan ve kapsamlı bir alerji testi isteyen herkes yaptırabilir.
 • Klasik alerji testlerinde alerjiye sebep olan etken maddeleri saptanamayan çocuk ve erişkinler tercih edebilir.
 • Prick (deri) testi veya standart kan testleri ile çok fazla sayıda alerjisi çıkan kişilerin, çapraz reaksiyonları ekarte edilerek gerçek alerjilerin ortaya çıkarılması için kullanılır.
 • Ağız ve dudak etrafında alerjiyle kendini gösteren oral alerji sendromu olan hastalara uygulanabilir.
 • Etkili bir alerji aşısının yapılmasını isteyen kişiler yaptırabilir.
 • Çoklu gıda alerjisi olan kişilerin daha kapsamlı alerji testi ile besin alerjilerinin incelenmesi için kullanılabilir.
 • Besin alerjisi olan çocuklarda; gıdaların içerisindeki molekülleri belirleyerek, hangi besinlerde çapraz reaksiyon yapabildiğini, alerjinin süresini ve de fırınlanmaya duyarlı olup olmadığını anlamak için faydalıdır.
 • Alerjik şok geçiren çocuk ve yetişkinlerde sebebi belirleyebilmek için moleküler alerji testi yapılabilir.

Moleküler Alerji Testi ile Hangi Alerjiler Saptanabilir?

Soluduğumuz havada bulunan polenler, ev tozu mite, evcil hayvanlar, arılar gibi solunum alerjenleri, detaylı besin alerjileri ve bunlarla birlikte alerjik maddelerin bileşenlerine (komponentlerine) karşı alerjenler belirlenmektedir. Moleküler alerji testiyle 300 alerjen madde ve alerjik madde bileşenleri incelenerek, kişinin alerjisi detaylı bir şekilde ortaya çıkarılmaktadır. Ayrıca bu test ile vücudun alerjik yapısını kabaca gösteren IgE seviyesi de saptanmaktadır.

Moleküler Alerji Testi, Diğer Testlere Göre Neden Daha Doğru Sonuç Veriyor?

Moleküler alerji testinde; çapraz reaksiyona neden olan karbonhidrat yapısındaki maddeler ortadan kaldırıldığı için bu test daha doğru sonuç vermektedir. Bununla birlikte bu test ile; alerjen içinde saptanan moleküller sayesinde alerjinin, gerçek bir alerji mi, yoksa diğer alerjenlerden etkilenen bir molekül mü olduğu ortaya konulmaktadır.

Etkili Alerji Aşısının Yapılmasını Sağlar

Moleküler alerji testi; bileşene dayalı alerji aşısının yapılmasını sağlamaktadır. Alerjiye neden olan maddelerin bileşenlerine karşı alerjinin saptanması da çok önemli bilgiler vermektedir. Bileşene dayalı alerji testiyle, alerji aşıları daha doğru bir şekilde sonuç vermektedir. Çünkü çapraz reaksiyonlara sebep olan karbonhidrat yapısındaki bileşenler bu testle temizlenmektedir. Tüm bunların yanında; moleküler alerji testiyle, alerjen içinde belirlenen moleküller sayesinde alerjinin, gerçek bir alerji mi yoksa diğer alerjenlerden etkilenen bir molekül mü olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de; alerji aşısının içine sadece gerçek alerjenlerin konulması ve daha etkili bir alerji aşısı yapılması mümkün olmaktadır. Moleküler alerji testi, alerjinin ciddiyeti ve alerji aşısının etkisi konusunda bilgi vermektedir.

Bu Testi Kimler Değerlendirmeli ve Moleküler Alerji Testinde Tecrübe Neden Önemlidir?

Moleküler alerji testi, son dönemde geliştirilen bir test olup kısmen manuel olarak işlenen bir testtir. Bir kanın periferik yayma ile mikroskop altında incelenmesi ile oluşur. Değerlendirilmesi zor bir testtir. Kişinin bir parça kanını, cihaza verip sonuç alınan bir test değildir. Bu testin alanında uzman kişiler tarafından yapılması, testi yapan kişinin bu konuda bilgili olması çok önemlidir. Yetersiz bilgiye sahip kişilerce yapıldığı takdirde, sonuçlar bambaşka çıkabilir. Kişi maddi ve de tıbbi olarak zarara uğrayabilir. Testin sonucunda çıkan değerlerin ne anlama geldiğini, gerçek alerjiler ile çapraz reaksiyonları ayırabilecek tecrübeye sahip olan alerji hekimlerinin yorumlaması gerekir. Testin yorumlanması bilinmediği taktirde bu testin yapılmasının da hiçbir anlamı yoktur.

Moleküler alerji testi ile alerji belirlenememesi; özellikle besin alerjileri için yüzde 100 alerji olmayacağını düşündürmemelidir. Bazen az da olsa besin alerjisi olup da bu testte alerjisi çıkmayan sonuçların olmasından dolayı alerji testi sonucunun hekim tarafından değerlendirilmesi ve gerekli durumlarda deri testi (prick) ve yükleme testinin ayrıca yapılması daha faydalı olacaktır.

Özetlemek gerekirse;

 • Son dönemde geliştirilen detaylı bir alerji testidir.
 • Az bir parça kan örneği ile nano teknoloji kullanılarak yapılır.
 • Tek bir test ile 300 alerjene bakılabilmektedir. Kişilerin, tüm alerjilerini kapsamlı bir şekilde ortaya çıkarmaktadır.
 • Çapraz reaksiyona sebep olan maddeleri ortadan kaldırarak, gerçek bir alerji testi sağlamaktadır.
 • Alerjen tespitinde nokta atışı yaparak ve çapraz reaksiyon yapan maddeleri belirleyerek daha güçlü alerji aşısı yapılmasını sağlamaktadır.
 • Alerjiye sebep olan bileşenleri de saptar.
 • Alerjinin şiddetini ölçer.
 • Alerjinin ne kadar süre devam edeceğini belirler.
 • Alerjinin fırınlanmaya karşı ne kadar hassas olduğu belirlenir
 • Moleküler yayılmayı saptayarak alerjinin durumu ve alerji aşısının faydası hakkında bilgi sağlar.
 • Alerji aşısının hangi alerjik maddelerden oluşması gerektiğini belirlediği için çok kıymetli sonuçlar vermektedir.

Moleküler Alerji Testinde Fiyat Nedir?

Moleküler alerji testi sipariş vermek için tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir